a
Lorem ipsum dolor sit amet, consecte adipi. Suspendisse ultrices hendrerit a vitae vel a sodales. Ac lectus vel risus suscipit sit amet hendrerit a venenatis.
12, Some Streeet, 12550 New York, USA
(+44) 871.075.0336
silverscreen@edge-themes.com
Links
Follow Us
 

Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri

Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Derneği Başkanı Mustafa Yürekli,  Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun (TRT) düzenlediği “10. Uluslararası TRT Belgesel Günleri”  kapsamında ulusal profesyonel belgesel kategorisinde jüri üyesi oldu. Mustafa Yürekli, “Çerçevesiz Bir Portre” belgeseli, Keişmir’e pencere açmasıyla önemli” dedi.

TRT’nin, amatör ve profesyonel belgesel filmcileri desteklemek amacıyla 2009 yılında başlattığı “Uluslararası TRT Belgesel Günleri” kapsamında finalist filmleri, yarışma dışı özel seçkiler ve panorama filmleriyle ödüllü TRT belgeselleri İstanbul’daki farklı salonlarda seyirciyle buluştu. Festivalde 3 kategoride 38 film finale kaldı. 

TRT Belgesel Ödülleri, amatör ve profesyonel belgesel filmcileri desteklemek, belgesel türünün gelişmesi ve yaygınlaşmasına katkıda bulunmak, çeşitli ülkelerden farklı ve yüksek nitelikli belgesel filmlerin seyirciyle buluşmasını sağlamak ve uzun vadede dünyanın her tarafından belgeselcilerin buluşacağı ve düşünce alışverişinde bulunacağı bir zemin oluşturmak amacıyla düzenlenmektedir.

Grand Pera Emek Sahnesinde gerçekleştirilen açılış töreninde, açılış filmi olarak gösterilen Hindistanlı fotoğrafçı Raghu Raı’nin hayatını anlatan “Çerçevesiz Bir Portre” adlı filme ilşkin yaptığı değerlendirmede, usta belgeselci Mustafa Yürekli, “Çerçevesiz Bir Portre, Keişmir’e pencere açmasıyla önemli..  Yönetmen, Raghu Raı’nin kızıymış. Güzel bir başlangıç oldu.’’ dedi.

10. Uluslararası TRT Belgesel Günleri’nde ödül kazananlar 14 Mayıs’ta finalist film yönetmenleri, sektör temsilcileri, basın mensupları ile özel davetlilerin katılımıyla Cemal Reşit Rey Konser Salonu‘da düzenlenen “Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri” programında ilan edildi.

Uluslararası TRT Belgesel Günleri’nde “Ulusal Profesyonel” kategoride dereceye filmler ve yönetmenlerinin isimleri şöyle:

Birincilik Ödülü
Sevan Bıçakçı: İstanbul’u Mücevhere Sığdıran Usta / 2018 / Belgesel / Ümran Safter

İkincilik Ödülü
Kazım / 2018 / Belgesel / Dilek Kaya

Üçüncülük Ödülü
Gıdı Gıdı (Başka Tren Gıdı Gıdı) / 2018 / Belgesel / Yasin Ali Türkeri

Ulusal Öğrenci Filmleri Dalında ise ödül dağılımı şöyle:

Birincilik Ödülü
Kurbağa Avcıları / 2018 / Belgesel / Batuhan Kurt / 00:32:00

İkincilik Ödülü
Hayat Nöbeti / 2017 / Belgesel / Peyami Sefa Altıntaş / 00:18:46

Üçüncülük Ödülü
Naatra (Waiting) / 2017 / Belgesel / Zeynep Altay / 00:19:27