a
Lorem ipsum dolor sit amet, consecte adipi. Suspendisse ultrices hendrerit a vitae vel a sodales. Ac lectus vel risus suscipit sit amet hendrerit a venenatis.
12, Some Streeet, 12550 New York, USA
(+44) 871.075.0336
silverscreen@edge-themes.com
Links
Follow Us

Fuat Uğur, “Kanatlarını Arayanlar, Arif Nihat Asya Belgeseli’’nin yönetmeni Mustafa Yürekli için Yitik Şehrin Figüranları programını değerlendirirken  ‘Televizyonculuğu Mustafa Yürekli’den Öğrensinler..Bence televizyonda haber program yapmak isteyenler bu programı ders olarak izlemeli.” demişti.

İşte merak edilen o yazı:

Aynı akşam izlediğimiz ve tesadüfen karşılaşır karşılaşmaz da bizi ekrana bağlayan bir diğer program Kanal 7’deydi: Yitik Şehrin Figüranları... Yapımcısı Mustafa Yürekli adlı bir meslektaşımızmış. Onu tanımıyorum ama gerçekten de soyadı gibi yürekli bir arkadaşımız olmalı.

Bence televizyonda haber program yapmak isteyenler bu programı ders olarak izlemeli. Sonra da şunu düşünmeliler:

-Neden Türkiye’de haber programlar bir süre devam ettikten sonra yayından kaldırılıyor da batıda, Amerika Birleşik Devletleri’nde haber programlar 10 yıllar boyunca devam ediyor?

-Haber program yapmak acaba çarpıcı görüntüleri, bağırış çağırış ve gizli kamera çekimleriyle sunmaktan mı ibarettir?

-Haber programlarda kurgu nasıl yapılır?

-Haber programlarda insan üzerine kurulu bir hikaye bile nasıl toplumsal bir yapının parçası olarak harmanlanıp sunulabilir?

Mustafa Yürekli’nin programında simit fırınları arasında , burnumuzun dibinde yaşandığı halde çoğumuzun habersiz olduğu kanlı ve acımasız savaş, bir aşk hikayesi etrafında, son derece dingin bir anlatımla kurgulanarak sunulmuştu.

Birbirini seven iki gencin babalarının aslında aynı bölgeyi kapmak için savaşan iki simit fırını sahibinin olmasıyla ortaya çıkan trajedya öylesine usturuplu ve abartıya kaçmaksızın anlatılıyordu ki etkilenmemek imkansızdı. Öte yandan bu hikaye etrafında simit fırınları arasındaki ekonomik ve vahşi savaş tüm boyutlarıyla, dağıtılmadan, gerekli bilgilerle sunuluyordu seyirciye.

Mustafa Yürekli’yi tebrik ediyorum, bir anlamda haber program yaptığını sananlara işin nasıl yapılması gerektiğini öğrettiği için.